Bireysel Emeklilik (BES) İçin Son Düzenlemeler

  Hazine ve Maliye Bakanı'nın açıkladığı “Yeni Ekonomi Programı"nda bütün çalışanları ve reel sektörü ilgilendiren düzenlemeler bulunuyor.

  Bakan'ın açıkladığı ve 2019 - 2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nda düzenlenecek konulardan ikisi: sigorta ve bireysel emeklilik olarak belirtiliyor. Oldukça dikkat çeken bu iki konuda yapılacak düzenlemeler, köklü bir değişikliğe sebep olacağı için çalışanları ve reel sektörü yakından ilgilendiriyor.

  Açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nda "Büyüme ve İstihdam" konusunda alınacak tedbirlerin ve uygulanacak politikaların sıralandığı kısımda bireysel emeklilik sisteminde yer alan düzenleme şöyle ifade edilebilir: İşverenlerin, çalışanları otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil etmesi durumu yeniden düzenlenecek ve devamlı hâle getirilecektir. Bu programdaki bir diğer konu; "Finansal Sistem" başlığı altında uygulanacak proje ve programlardan biri olan sigorta sistemi hakkındadır. Bu konuda da şöyle bir düzenleme getirilecek: Şimdiye kadar teminat bulmayı zorlaştırmış riskleri içerecek bir Türkiye Reasürans Havuzu oluşturulacaktır.

  Aslında bu konular, ülke gündemine ilk defa gelmiyor. Ağustos ayında yaptığı açıklamalarda Hazine ve Maliye Bakanı, "Yeni Ekonomi Modeli"ni anlatırken, Türkiye'yi bireysel emeklilik sistemi hakkında önemli değişikliklerin beklediğinden ve sigorta konusunda da Mill Reasürans oluşturulacağından bahsetmişti.

  Çalışanların 3 Yıl Boyunca BES’te Kalması Zorunlu

  2017 yılı başlarında bireysel emeklilik sistemi tekrar gündeme gelmişti. Buna göre, hem özel sektörde hem de kamuda 45 yaş altındaki bütün çalışanların, işverenleri tarafından bireysel emeklilik sistemine dâhil edildiği otomatik katılım modeli işleme girdi. Geçen iki sene içinde sisteme giriş yapan çalışan sayısı 12 milyonu buldu. Bu çalışanlardan yaklaşık 7 milyonu sistemden çıkış yaptı; geriye kalan 5 milyonu sistemde kalmayı sürdürdü.

  Hürriyet’ten Duygu Noyan’ın haberine göre; açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda bahsedilen “Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılımın sürdürülebilir hâle gelmesi” ile anlatılmak istenen, bu katılımın 3 yıl süreyle zorunlu hâle getirilmesi. Yani çalışanlar, işverenleri tarafından sisteme dâhil edilecekler ve 3 yıl boyunca sistemden ayrılamayacaklar. Maaşlarından kesilen miktarlar ise tasarruf amacıyla emeklilik şirketlerine ulaştırılacak.

  Sigorta Havuzu Oluşturulması

  Yeni Ekonomi Programı’nda finans ile ilgili uygulanacak programlar başlığında sigortacılık hakkında reasürans havuzunun kurulması yer alıyor. "Türkiye Reasürans Havuzu" adıyla kurulacak havuzun amacı şöyle açıklanabilir: Sigorta şirketlerinin riskli görüp sigortalamaktan çekindikleri ya da sigortalasalar bile yüksek primler talep ederek ekstra önlemler istedikleri pek çok alan vardır. Bunlardan bazıları, tekstil alanındaki çırçır fabrikaları ya da boya kimya tesisleri olarak örneklendirilebilir. İşte “Doğal Afet Sigortaları Kurumu" (DASK) tarafından yönetilecek olan Türkiye Reasürans Havuzu, bu gibi sektörlerdeki şirketlerin daha kolay ve ucuz sigorta yaptırabilmelerini sağlayacak. Bu şekilde reel sektör de daha rahat koşullarda sigorta hizmeti alacak duruma gelecek.

  Hem bireysel emeklilik sistemi hem de sigortacılık hakkında yapılan düzenlemeler, uzun bir süre daha gündemde kalacak gibi duruyor. Siz de aklınıza takılan soruların yanıtları ve BES hakkında daha fazla bilgi almak için sigortaladım.com uzmanlarından destek alabilirsiniz.

  BENZER HABERLER